Strona 2
KILKA PORAD
Wybór odpowiedniego kominka
Podstawowym kryterium jakim należy się kierować przy doborze wkładu kominkowego jest przekrój przewodu kominowego. Nie powinien on być mniejszy niż przekrój wylotu spalin we wkładzie. Minimalna wysokość komina winna wynosić 4,5 m., a wylot przewodu dymowego powinien sięgać ponad kalenicę ok.60 cm. Następnie należy dobrać moc kominka do wielkości ogrzewanej powierzchni. 1kW mocy pozwala ogrzać ok. 10 m2 przy standardowej wysokości i średnim współczynniku izolacji ścian.
Instalacja wkładu
- wkład kominkowy należy montować przy ścianach wykonanych z materiałów niepalnych
- aby zimne powietrze zostało ogrzane należy pomiędzy wkładem, a ścianą zostawić przestrzeń ok. 10 cm
- wkład ze względu na swój ciężar należy montować na podłodze wykonanej z materiałów niepalnych
- lub odpowiednio zabezpieczonej - o odpowiedniej wytrzymałości
- wkład kominowy łączymy z przewodem dymowym przy pomocy rury i kolanka ze stali kwasoodpornej pod katem ok. 450 lub rurą typu "spiro" z blachy żaroodpornej lub kwasoodpornej
Zalecany opał
- sezonowane drewno twarde z drzew liściastych: dąb, buk, akacja, brzoza
- brykiety z trocin
Przed montażem, prosimy bezwzględnie zapoznać się z polskimi normami budowlanymi. .
Rodzaj podmurowania. Pod wylewką betonową w miejscu, gdzie ma stać kominek (a nawet po jego obrysie po 20 cm) nie powinna być położona izolacja cieplna, a to ze względu na jego ciężar
Wykonanie zarówno wlotu powietrza konwekcyjnego, ja i wlotu powietrza do spalania (minimalna powierzchnia wlotu powietrza jest ściśle określona dla każdego typu urządzenia). Musi być doprowadzony dopływ powietrza z zewnątrz, powinna być możliwość zamykania tego przepływu, aby uniknąć strat ciepła w pomieszczeniu, gdy kominek jest nieużywany.
Zachowanie odpowiedniej przestrzeni między wkładem lub kasetą a obudową umożliwiającą ruch powietrza konwekcyjnego (minimum 5 cm).
Przewód dymowy połączyć starannie z króćcem pod kątem 45o. W najnowszych modelach wkładów przewód dymowy jest wkładany do wnętrza urządzenia. Połączenie takie gwarantuje, że skropliny z komina będą spływać bezpośrednio do paleniska. Przewód dymowy powinien być podłączony do komina możliwie krótkim przewodem (rurą) o średnicy zgodnej ze średnicą króćca wylotu spalin
Okap wykonać z ognioodpornych materiałów (np. z profili stalowych, ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych z izolacją z wełny mineralnej).
Komora dekompresyjna znajduje się tuż nad górną krawędzią kratki wylotu powietrza. Chroni ona strop przed działaniem gorącego powietrza. Komora jest izolowana. Powinny być w niej zainstalowane dwie kratki: wylotu tuż przy suficie i wlotu nieco niżej.
Połączenie kominka z kominem wykonać w ten sposób, że sadze i skropliny spływają do paleniska. Stożkowy kształt połączenia zapobiega gromadzeniu się sadzy. Komin rozpoczyna się co najmniej 5 cm poniżej sufitu.
Piece, kozy
Piec musi być ustawiony w bezpiecznej odległości
od wszelkich łatwopalnych produktów Piec wolno stojący powinien być ustawiony na niepalnym podłożu o odpowiedniej
nośności. Piec wolnostojący powinien być podłączony do oddzielnego pionu
kominowego.
Bezpieczeństwo
Koza powinna być ustawiona na podłożu niepalnym o grubości co najmniej
30 cm. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami powinna być
zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej
30cm, sięgającym poza krawędzie drzwiczek. (Dz.U. 2002 nr 75 poz 690,
§265 ust.1).
Koza oraz elementy przyłączeniowe systemu wylotu spalin powinny być oddalone
od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku
co najmniej 60 cm, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25mm lub
inną równoważną okładziną o co najmniej 30 cm (Dz.U. 2002 nr 75 poz 690,
§265 ust.1).